Co je to protein a k čemu je dobrý?

Častokrát si lidé myslí, že protein a bílkovina je něco odlišného. Ve skutečnosti je to to samé. Proteiny, tedy bílkoviny, jsou základní stavební jednotkou. Díky nim dochází ke stavbě a obnovování tkání, zajištění transportu potravin v organismu a za jistých okolností slouží i jako zdroj energie. 

Tělo si ale bohužel bílkoviny dokáže vyrobit pouze částečně. Proto je na nás, abychom mu v tomhle směru trochu pomohli. Jestliže tak budete doplňovat bílkoviny do vašeho těla, bude to mít blahodárný účinek jak na vaše tkáně, tak i na svaly. Ty budou lépe regenerovat, zvětší se objem svalových vláken, budete mít větší sílu, a navíc vám bílkoviny pomohou i k rýsování postavy čili budování nové svalové hmoty.

Zvláště po náročném tréninku, kdy jsou vaše svaly extrémně namáhané a následně totálně vyčerpané, si dopřejte dávku syrovátkového proteinu. Nejjednodušší metodou, jak zkonzumovat dávku proteinu ihned po tréninku, je proteinový drink. Příprava drinku je velmi jednoduchá, ve vašem shakeru pouze smícháte dávku proteinu s vodou.

Jaká je funkce a struktura proteinů v těle?

Kromě stavby a obnovy tkání mají bílkoviny další řadu funkcí, které se odvíjí od struktury proteinu. Bílkovina s terciární strukturou je rozpustná ve vodě a v solných roztocích, může tak fungovat například jako enzym používaný při trávení. Dalšími funkcemi je pak schopnost řídit a usměrňovat funkci vnitřních orgánů, zajištění transportu potravin, upevňují a zlepšují imunitu prostřednictvím krevních protilátek a pokud má tělo nedostatek sacharidů a tuků, slouží bílkovina i jako zdroj energie.

Společně se sacharidy a tuky je protein makronutrient. Pro člověka jsou tedy bílkoviny nezbytné a nenahraditelné. Základem bílkovin jsou aminokyseliny, které jsou dohromady spojené pomocí peptidových vazeb. Tyto aminokyseliny dělíme na esenciální a neesenciální

Esenciální a neesenciální aminokyseliny

Esenciální aminokyseliny získáváme z potravy, neboť si je lidské tělo neumí vytvořit. Naopak neesenciální, které také potřebujeme přijímat, si tělo dokáže vytvořit samo. Dávejte si však pozor, ne všechny potraviny poskytují dostatečné množství esenciálních aminokyselin, anebo nejsou v dobrém poměru. Jedná se tak o neplnohodnotné bílkoviny, těmi jsou například některé druhy luštěniny a zeleniny. Opakem je protein obsažený ve vajíčku, který je považován za kompletní plnohodnotnou bílkovinu.

Dusíková bilance

Při konzumaci potravin dochází k rozložení na jednotlivé aminokyseliny jejíž aminoskupiny obsahují dusík. Dusík neustále získáváme, ale také ztrácíme vylučováním, pocením, vypadáváním vlasů a odumíráním kožních buněk. Dusíková bilance je tak rozdíl mezi množstvím získaného a ztraceného dusíku. Pokud dostáváme méně dusíku, než vylučujeme, naše tělo nemá dostatek pro tvorbu a regeneraci buněk a tkání a je nuceno postupně rozkládat vlastní tělesné bílkoviny, jako jsou svaly, aby mohlo fungovat.

Jaké jsou typy proteinů?

Koncentráty

Proteinové koncentráty jsou jedním z druhů proteinů. Koncentráty jsou bohaté na imunoglobulinu, laktoferinu, fosfolipidy a další složky, které mají pozitivní vliv na celkovou vitalitu člověka. Ve složení najdete nízké zastoupení tuku a cholesterolu, ale hlavně vysoký obsah BCAA. Koncentráty jsou vhodné pro kteréhokoliv sportovce a užívá se hlavně po tréninku.

Hydrolyzáty

Kromě koncentrátů je dalším typem proteinu hydrolyzát. Proces hydrolýzy spočívá v tom, že se zkrátí řetězec aminokyseliny v bílkovině. Díky tomu je hydrolyzovaný protein snadněji stravitelný. Hydrolýzou proteinu se také zvýší rychlost transportu aminokyselin do svalů a vaše svalová vlákna se tak budou rychleji obnovovat. Hydrolýza se provádí jak na syrovátkách, tak i na kaseinu, ale můžete se setkat i s hydrolýzou kolagenového proteinu. 

Syrovátkový hydrolyzát obsahuje vyšší procento leucinu, který podporuje regeneraci svalových vláken a nárůst svalové hmoty a hustoty. Leucin také brání rozpadu svalů při kalorickém deficitu. Kaseinový hydrolyzát se pak s rychlostí syntézy svalových bílkovin srovnává se syrovátkovým hydrolyzátem, ale jeho další rolí je i zlepšení výkonu vytrvalostního cvičení ve spojení se sacharidy během tréninku, což podporuje rychlý metabolismus sportovce. Kolagenový proteinový hydrolyzát se stará o zbytek těla, jako jsou vlasy, pokožka a klouby. Zvláště snižuje pravděpodobnost zranění, poněvadž udržuje vazy a šlachy silné. Dále může obohatit i komponenty zbytku těla, jehož části jsou tvořeny kolagenem.

Izoláty

Proteinové izoláty obsahují okolo 90 % bílkovin s minimálním zastoupením laktózy, cukrů a tuků. Z toho důvodu jsou více než vhodné pro nízkosacharidové diety a pro lidi trpící intolerancí. Existuje i hydrolyzovaný izolát, kde je syrovátka z části chemicky předtrávená čili je lépe vstřebatelná.

Základní rozdělení zdrojů bílkovin je na živočišné a rostlinné. 

Živočišné proteiny

Největší výhodou živočišného zdroje je kompletnost esenciálních aminokyselin. Samotným bonusem jsou pak ryby, které navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny. Nicméně červené maso má velký podíl cholesterolu a nasycených tuků. Živočišné zdroje hojně poskytují vlákninu, vitamíny a minerály. Bohužel je tento zdroj nekompletní na esenciální aminokyseliny a může se u něj také objevit alergická reakce či problémy s trávením.

Syrovátka

Dalšími typy proteinu je pak syrovátkový protein a kaseinový protein. Syrovátka se nachází v mléce hospodářských zvířat a je bohatá na esenciální aminokyseliny. Konkrétně obsahuje velké množství aminokyselin s rozvětveným řetězcem, označované též jako BCAA, které podporují rychlost regenerace a látkovou výměnu ve svalech po cvičení. Kromě pozitivního působení na svaly má syrovátka i jiné důležité zdravotní vlivy na organismus. Poskytuje vitamíny a minerální látky, pomáhá s obnovením střevní flóry a blahodárně působí i na činnost střev. Syrovátkové proteiny se dále rozdělují do 3 skupin podle stupně výroby. Mezi ně se řadí syrovátkový koncentrát doporučený pro nedostatek bílkovin a růst svalů, dále syrovátkový izolát vhodný pro redukční období, a nakonec syrovátkový hydrolyzát, který je nejrychleji stravitelný.

Co je to syrovátkový koncentrát WPC80?

Našimi nabízenými produkty jsou syrovátkové proteinové koncentráty WPC80. Tento koncentrát tedy dosahuje až 80 % bílkovin. Dále je složen z laktózy, tuků a sacharidů, díky kterým je 80% syrovátkový proteinový koncentrát nejchutnější ze všech. Jiným benefitem je určitě i jeho lepší vstřebatelnost nežli u 100% syrovátkového proteinového koncentrátu a zajisté rychlá a snadná příprava proteinového drinku, který si dopřejte ihned po tréninku.

Kasein

Kasein je další důležitou složkou mléka. Je zdrojem aminokyselin, vápníku a fosfátů, které jsou důležité pro růst svalů a regeneraci, ale také mají vliv na tkáně a správné složení kostí. Narozdíl od syrovátka se kasein v organismu tráví o něco déle, a to až okolo 6-8 hodin. Proto se používá jako tzv. noční protein. Druhy kaseinového proteinu je mléčný izolát a micelární kasein. Mléčný izolát uchovává bioaktivní látky, které se následně nejlépe využijí v organismu. Micelární kasein se v těle postupně uvolňuje ve formě micel neboli ochranných obalů, které jsou tvořené odstředěným mlékem. Jeho funkcí je bránění rozpadu svalových proteinů, obnova a oprava svalové hmoty. Pomáhá také rozkládat tuky, obnovovat normální hustotu kostí a podporuje imunitní systém.

Vaječný protein a cvrččí protein

Jestliže se trápíte s různými potravinovými intolerancemi, jako např. intolerance laktózy, zapojte do vaší stravy zejména vaječný protein. Jeho výhodou je nejen rychlý přísun minerálů a vitamínů, ale i nepřítomnost laktózy, cholesterolu či tuku. Vaječný protein obsažený v bílcích se řadí společně s kaseinem mezi ty nejpomaleji vstřebatelné. Z tohoto důvodu není vůbec na škodu si dát vajíčka před spaním! Kromě toho, vajíčka můžete zařadit do mnoha receptů a ani v redukčním jídelníčku by neměly chybět. Jinou alternativou je i cvrččí protein, který neobsahuje laktózu ani lepek. Cvrčci navíc obsahují všechny esenciální aminokyseliny, vitamín B12, železo a vápník. Může tak posloužit jako plná náhrada proteinu získaného z masa.

Rostlinné proteiny

Rostlinných proteinů je v dnešní době poměrně velká škála. Rostlinný protein se hojně vyskytuje v sóji, luštěninách (čočka, cizrna, hrách či fazole), ořeších (vlašské ořechy), obilovinách (rýže, pšenice), chia semínkách, dýňových semínkách, slunečnicových semínkách nebo i konopných semínkách.

Hrachový protein

Hrachový protein jako jediný z luštěnin je velmi bohatý na BCAA aminokyseliny, tedy valin, leucin a izoleucin, který hraje důležitou roli při stavbě svalové hmoty. Pokud tedy neužíváte živočišné proteiny, které jsou na BCAA též hojné, je hrách tou nejlepší volbou. Dále se BCAA objevují i v dýňových semínkách, kešu oříšcích, pohance či rýži.

Rýžový protein

V rýžovém proteinu jsou vysoce obsažené neesenciální aminokyseliny, kyselina glutamová a leucin. Mimo to obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Je dobře stravitelný a není složen z lepku, sóji nebo laktózy, čímž se řadí mezi vhodné proteiny pro lidi, kteří se potýkají s potravinovými intolerancemi.

Dýňový protein

Také dýňový protein je pro lidské tělo velice přínosný. Dýňový proteinový prášek vyrobený ze semínek dýní totiž obsahuje fosfor, hořčík, zinek, železo, měď, vitamín K a omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny

Konopný protein

Konopný protein, který neobsahuje psychogenní složku THC, je velmi bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega 3, 6 a 9, antioxidanty (tokoferoly, tokotrienoly a chlorofyl), kyselinu listovou a další vitamíny ze skupiny B. Dále obsahuje také vápník, železo, fosfor, hořčík nebo sodík, ale i arginin a lysiny, které jsou důležité pro stimulaci uvolňování hormonů pro tvorbu svalů.

Vícesložkové proteiny

Vícesložkové proteiny jsou složeny z více odlišných zdrojů bílkovin, a to v různém procentuálním zastoupení. Díky tomu je vícesložkový protein spojením pozitivních účinků všech zapojených zdrojů bílkovin. Mezi výhody tohoto všestranného proteinu patří velké spektrum aminokyselin, pozitivní vliv na kosti, podpora růstu svalové hmoty a zachování svalstva. Buďte ale obezřetní! Kvůli jeho složení, kdy každá jeho část má odlišnou dobu rozpadu a vstřebávání, může být těžší na trávení. Vícesložkový protein může být kombinací syrovátkových, kaseinových, vaječných a jiných proteinů.

K čemu vede dlouhodobý nedostatek proteinů?

Jestliže vaše tělo bude mít nedostatku bílkovin, neberte na lehkou váhu tyto projevy. Projevem nedostatku bílkovin může být:

  • úbytek kosterního svalstva
  • únava
  • otoky (především v oblasti kotníků a očních víček)
  • zhoršení hojení ran
  • poruchy imunity
  • kožní změny a lomivost nehtů
  • dopad na psychiku (deprese)
  • apatie

Pokud tedy máte často pocit hladu a chutě na sladké, opakované infekce či zmíněné otoky, neotálejte a zařaďte více bílkovin do vašeho jídelníčku.